ისლამური ფუნდამენტალიზმი და მისი როლი ტერორიზმში
ისლამური ფუნდამენტალიზმი, რომელიც ხშირ შემთხვევაში ტერორიზმთან ასოცირდება საერთაშორისო უსაფრთხოების ერთ-ერთ გამოწვევად მიიჩნევა. XX საუკუნის 70-იან წლებში განვითარებულმა მოვლენებმა ნათლად დაგვანახა, რომ რელიგიას ჯერ კიდევ მნიშვნელოვანი როლი გააჩნია საერთაშორისო ურთიერთობებში და იგი სხვადასხვა ფორმით ახდენს გავლენას მსოფლიოში მიმდინარე საერთაშორისო და რეგიონულ პოლიტიკურ პროცესებზე.
ნაშრომში მიმოხილული და გაანალიზებული იქნება ისლამურ ფუნდამენტალიზმსა და ტერორიზმს შორის არსებული კორელაცია. ნაშრომში ყურადღება გამახვილდება სუნიტურ ისლამში ჰანბალიტური მაზჰაბის საფუძვლებზე ჩამოყალიბებულ ისლამური ფუნდამენტალიზმის საყოველთაოდ ცნობილ ფორმებზე, როგორებიცაა: ვაჰაბიზმი და სალაფიზმი. თემის ფარგლებში ვისაუბრებთ ჯიჰადის ადრეულ და თანამედროვე გაგებაზე. ასევე, ნაშრომში განვიხილავთ ერაყისა და ლევანტის ისლამურ სახელმწიფოსა და ბაათისტებს შორის არსებულ ალიანსზე.
ნაშრომის დასკვნით ნაწილში შევეცდებით შევაჯამოთ ისლამური ფუნდამენტალიზმისაგან და ტერორიზმისგან მომავალი საფრთხეები და გამოწვევები, რომლებიც საფრთხეს უქმნის მსოფლიო მშვიდობასა და უსაფრთხოებას.

Islamic Fundamentalism and its Role in Terrorism
Islamic fundamentalism, which is often associated with terrorism, is considered one of the challenges to international security. Developments in the 1970s have made it clear that religion still plays an important role in international relations, and that it influences global and regional political processes in various ways around the world.
The conference paper will analyze the interrelatedness of Islamic fundamentalism and terrorism. The paper focuses on well-known forms of Islamic fundamentalism based on the Hanbali school in Sunni Islam, such as Wahhabism and Salafism. Within the topic, I will be discussing the early and modern understanding of jihad. Also, in the paper, I will elaborate on the alliance between the Islamic State of Iraq and the Levant and the Ba'athists.
In the concluding part of the conference paper, I will be summarizing the threats and challenges posed by Islamic fundamentalism and terrorism that threaten world peace and security.